ile nagrzewa się piekarnik

Ile nagrzewa się piekarnik?

Nagrzewanie piekarnika to standardowa procedura przy pieczeniu potraw lub ciast. Zapewne zwróciłeś uwagę na fakt, że każdy przepis, do którego potrzeba piekarnika mówi o wstępnym nagrzaniu go do odpowiedniej temperatury. Gwarantuje to, że jedzenie upiecze się w czasie, jaki podano w instrukcji przyrządzania. Ale ile nagrzewa się piekarnik? Tego typu informacje rzadko znajdują się w przepisie. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie!

Nagrzanie piekarnika – ile czasu potrzeba?

Nic dziwnego, że w przepisach rzadko podaje się długość nagrzewania piekarnika. Wiele zależy bowiem od konkretnego modelu oraz producenta. Najpopularniejsze dziś piekarniki elektryczne i konwekcyjne z reguły nie rozgrzewają się dłużej niż 10 do 15 minut. Na rynku znajdziemy też nowoczesne urządzenia z funkcją szybkiego nagrzewania. W ich przypadku zazwyczaj zajmuje to o ok. 40% krócej – nawet od 6 do 10 minut.

piekarnik do zabudowy

 

Jeszcze szybciej nagrzewają się piekarniki gazowe. Tego typu modele mogą osiągnąć pełną temperaturę nawet w 5-6 minut. Jeśli więc zależy Ci na czasie, najlepszym wyborem może być dla Ciebie nowoczesny piekarnik na gaz. Ciekawym wyborem również jest piekarnik do zabudowy. Ranking takiego sprzętu znajdziesz na tym portalu.

Co wpływa na czas nagrzewania piekarnika?

Na to, jak szybko Twoje urządzenie będzie gotowe do pieczenia, wpływa także kilka innych czynników. Przyjrzyjmy się kilku z nich.

  • Niskie napięcie. Jeśli piekarnik otrzymuje niższe napięcie, wydłuży się też czas nagrzewania.
  • Otwieranie drzwi podczas nagrzewania. Wpuszczanie zimnego powietrza do piekarnika znacznie przedłuża jego pełne nagrzanie. Jeśli Ci się spieszy, unikaj tego.
  • Temperatura w kuchni. Piekarniki z reguły szybciej nagrzewają się w lepiej ogrzewanych pomieszczeniach. Prawdopodobnie w okresie letnim zajmie to mniej czasu, niż w zimie.
  • Wiek piekarnika. Nie chodzi tu tyle o model, co o zużycie danego sprzętu. Wieloletni piekarnik będzie pracował wolniej od tego, który dopiero co przyjechał ze sklepu.
  • Rozwiązania technologiczne. Niektóre nowoczesne modele wyposażono w technologię szybkiego nagrzewania, co znacznie skraca czas oczekiwania na gotowość sprzętu do działania.

Niezależnie od tego, jaki piekarnik posiadasz, nie powinien nagrzewać się on zbyt długo. Jeśli czas oczekiwania niemiłosiernie się dłuży, zainwestuj w nowy piekarnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.