Żelazko nie grzeje

Żelazko nie grzeje – przyczyny i rozwiązania

Żelazko jest jednym z najbardziej przydatnych i najczęściej używanych urządzeń domowych. Bez niego ciężko wyobrazić sobie utrzymywanie naszych ubrań w dobrym stanie. Jednak – jak każdy sprzęt – żelazka również mogą ulegać awariom lub nie działać prawidłowo. W tym artykule przedstawiamy główne przyczyny problemów z żelazkiem oraz ich możliwe rozwiązania.

Ustaw żelazko odpowiednio

Jedną z najczęstszych przyczyn niegrzejącego żelazka są nieprawidłowe ustawienia urządzenia. Większość modeli ma wbudowane regulowane pokrętło, którym możesz kontrolować temperaturę urządzenia. Niektóre żelazka można też przystosować do konkretnego rodzaju prasowanego materiału.

Upewnij się, że ustawiłeś wszystko prawidłowo – jeśli masz z tym problem, sięgnij po instrukcję obsługi w formie papierowej lub online.

Oczywiście kluczem do bezawaryjnego korzystania z żelazka jest wybranie odpowiedniego modelu. Najlepsze żelazka na rynku na pewno nie będą się psuć tak często niż tak jak te zakupione pod wpływem emocji. Warto przed zakupem skonsultować się z ekspertami w tym temacie.

Pusty zbiornik na wodę

Jeśli Twoje żelazko nie działa tak, jak powinno, powinieneś także sprawdzić ilość wody w zbiorniku. Istnieje możliwość, że przez jej brak urządzenie może nie nagrzewać się tak, jak powinno.

Zanim zabierzesz się za wyciąganie zbiornika, wyłącz żelazko i daj mu ostygnąć. Następnie włącz je ponownie i uzupełnij wodę w zbiorniku, jeśli jest taka potrzeba. Gdy już wykonasz powyższe kroki, czas sprawdzić, czy żelazko zaczęło działać prawidłowo.

jak naprawic zelazko

Uszkodzona wtyczka

Spora część problemów z żelazkiem wynika z faktu, że jego wtyczka jest uszkodzona lub po prostu zużyta. Urządzenie może wtedy nie otrzymywać odpowiedniej ilości energii, przez co nie będzie ono w stanie osiągnąć odpowiedniej temperatury.

Jak sprawdzić stan wtyczki? Podłącz żelazko do kilku różnych gniazdek i sprawdź, czy będzie nagrzewać się po włączeniu. Jeśli tak, problemem może okazać się samo gniazdo. Jeśli jednak żelazko nie działa w żadnym z nich, źródłem kłopotów prawdopodobnie jest wtyczka.

Kamień na stopie żelazka

Gdy na stopie żelazka osadza się nadmiar kamienia, może powodować to problemy w jego działaniu. By to sprawdzić, pozostaw żelazko do ostygnięcia i dokładnie obejrzyj jego spód. Jeśli otwory wentylacyjne są zatkane, postaraj się je odetkać.

Dobrze jest również przetrzeć całą stopę ściereczką nawilżoną białym octem. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się kamienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.